
Szmaragdy to bardzo cenione, zielone kamienie szlachetne. Ich piękny, oryginalny kolor przykuwa uwagę i sprawia, że kamienie te mają wielu miłośników. Jak powstaje szmaragd? Gdzie występuje naturalnie? Wiele informacji, o których być może nie masz pojęcia, znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!
Szmaragdy – podstawowe informacje
Szmaragdy to powszechnie cenione kamienie szlachetne będące odmianą berylu, który należy do rodziny krzemianów. Kamienie te zachwycają ludzi już od tysięcy lat. Wiemy, że w starożytności podziwiał je m.in. Pliniusz Młodszy: “…na zielone trawy i liście patrzymy chciwie, ale na szmaragdy tym milej, że jako jedyne ze wszystkich kamieni szlachetnych wspaniale napełniają oczy, ale nigdy ich nie sycą.” Czy również możesz utożsamić się z tymi słowami, patrząc na piękno tych kamieni szlachetnych?
Występowanie szmaragdów
Szmaragdy są wydobywane przede wszystkim w Kolumbii Brazylii i Zambii. Czym charakteryzują się szmaragdy uważane za najcenniejsze? Są one wyjątkowo przezroczyste, z równomiernie rozłożonym kolorem i bez skoncentrowanych stref czy wtrąceń innych barw. Kamienie te powstają w środowisku skał metamorficznych i stosunkowo często formułują się jako sześciokątne pryzmaty. Szmaragdy to kamienie szlachetne, które są z natury bardzo kruche.
Jeżeli posiadasz biżuterię wysadzaną szmaragdami, pamiętaj, że jest ona bardziej delikatna niż ta z innymi kamieniami szlachetnymi. Z tego względu warto ją ściągać podczas codziennych obowiązków domowych takich jak sprzątanie, czy wykonywanie innych czynności, które mogą potencjalnie narazić nasze ozdoby na uszkodzenia mechaniczne.
Jak określa się wartość szmaragdów?
Wartość szmaragdów jako kamieni szlachetnych wyznacza się na podstawie kilku składowych, do których zalicza się: barwę, jakość kryształu oraz jego bezwzględna wielkość. Na podstawie tych elementów określa się wartość tych kamieni. Czy wiesz, że szmaragd, obok diamentu, szafiru i rubinu, zaliczany jest do najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie?
Do najważniejszych parametrów szmaragdu zalicza się:
- połysk – szklisty,
- kolor – zielony, lekko przezroczysty
- układ krystalograficzny – heksagonalny (występują cztery osie, trzy tej samej długości, pod kątem 60 stopni względem siebie, czwarta innej długości prostopadła względem trzech pozostałych osi)
- twardość – 7,5-8 w skali Mohsa
Mamy nadzieje, że wiesz już nieco więcej o szmaragdach, które są jednymi z najpiękniejszych kamieni szlachetnych. Biżuteria wysadzana szmaragdami z pewnością uzupełni wiele wieczorowych stylizacji, a także będzie pięknie towarzyszyć Ci w czasie wielu ważnych chwil w Twoim życiu. Jeżeli szukasz również pięknych ozdób na co dzień, biżuteria ceramiczna może okazać się świetnym rozwiązaniem!