Bursztyn – najważniejsze informacje

Bursztyn jest szlachetnym surowcem, który wykorzystuje się powszechnie, tworząc biżuterię. Od wieków jest wykorzystywany w jubilerstwie. Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty – właśnie takie kolory może przybierać bursztyn. Jest ulubionym kamieniem wielu kobiet na całym świecie. W Polsce biżuteria z bursztynami jest szczególnie lubiana i ceniona. Zapraszamy do lektury!

Skąd pochodzi bursztyn?

Ciekawi Cię skąd pochodzi bursztyn? To kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Warto wiedzieć, że na świecie znane jest około 60 odmian bursztynu, a 90% jego zasobów pochodzi z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Oprócz znanych nam popularnych złotych i żółtych barw, bursztyny mogą przybierać również inne barwy. Nazwa bursztyn pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kamień, który się pali.

Bursztyn jest ceniony już od wieków. Kiedyś był przedmiotem handlu – był wykorzystywany w medycynie naturalnej lub jubilerstwie. Obecnie wykorzystywany jest do wykonania pierścionków z bursztynem, bransoletek czy wisiorków. W naszym kraju najczęściej można spotkać się z biżuterią z bursztynem bałtyckim. Bransoletki bursztynowe to biżuteria, którą koniecznie powinnaś mieć w swojej kolekcji!

Bursztyn – zastosowanie

Co ciekawe bursztyn znajduje szerokie zastosowanie nie tylko jako kamień, z którego wykonuje się biżuterię. Z  bursztynu wykonuje się również maści bursztynowe. Często można kupić je nad morzem, ale nie tylko. Znajdziesz je również w sklepach zielarskich i medycznych. Zawarte w bursztynie bałtyckim związki z grupy terpenów działają rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdzą się na przykład w czasie przeziębień. Maść działa łagodząco również w stanach reumatycznych, rozluźnia mięśnie wokół stawów i poprawiają ukrwienie skóry. Należy pamiętać, że przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Oprócz maści popularna jest również nalewka bursztynowa. Można stosować ją nacierania pleców oraz klatki piersiowej w czasie infekcji. Rozcieńczona nalewka może być wykorzystywana również do płukania gardła w czasie choroby górnych dróg oddechowych.

Bursztyn – podsumowanie

Bursztyn to piękny kamień, który jest tak naprawdę żywicą kopalną pochodzącą z drzew iglastych. Może przybierać różnorodne kolory. Z bursztynu wytwarza się piękne kolczyki, pierścionki, naszyjniki, kolie, czy broszki.

Czym jest patyna?
Wiele osób z nas nosi biżuterię na co dzień. Co więcej, nie wyobrażamy sobie wielkich wyjść...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *